O pohár města Telče 2004

Vydáno dne 08. 09. 2004 (6623 x přečteno)

Na V. ročník noční show, kterou pořádá SDH Nevcehle, přijelo letos závodit 35 družstev mladých hasičů, 20 družstev žen a 64 družstev mužů. Mimo jiné prvních pět družstev mužů letošní Extraligy. Článek napsal Milka - Nevcehle

4. září 2004 pořádal SDH Nevcehle na náměstí Zachariáše z Hradce v Telči V. ročník soutěže v požárním útoku O pohár města Telče. Závodí se na dlažebních kostkách.

„Hasičská sobota“ začala v 9 hodin ráno soutěží mladých hasičů (6 – 15 let). Mladí hasiči měli na zvládnutí požárního útoku 2 pokusy. V konkurenci 35 družstev mladých hasičů, převážně z Kraje Vysočina se radovali zástupci z Jihlavského okresu. První místo obsadili zástupci pořádajícího SDH Nevcehle s časem 14,09. Zvítězili zde již popáté v řadě a opět získali do ročního užívání Putovní pohár, věnovaný městem Telč. Druhé místo na soutěži obsadilo v letošním roce třetí družstvo na MČR hry Plamen, SDH Pavlov (JI) za čas 15,17. Třetí byla Příseka (JI) s časem 15,59. Čtvrté Petrovice (TR) za čas 15,67. Páté Heraltice (TR) s časem 16,18 vteřin.

V 17:45 byl proveden slavnostní nástup soutěžích jednotek, představeni hosté. Starosta města Telč pan Roman Fabeš, zástupce hejtmana Kraje Vysočina pan Miloš Vystrčil, rozhodčí Miroslav Bruner, Antonín Fic, Miluška Mácová, časoměřiči z Petrovic a další hosté. V 18 hodin nastoupilo na startovní čáru nejmladší družstvo na soutěži, hasičská přípravka Nevcehle. Děti od 3 do 6 let z Mateřské školky Nevcehle sklidily za provedený požární útok s hadičkami „D“ od několika stovek diváků bouřlivý potlesk.

Poté začala soutěž žen. Jako první šli na start pětinásobné vítězky Extraligy ČR: Výčapy (TR). Pěkně rozběhlý útok, bohužel drobné zaváhání na útočném vedení a s časem 20,04 (19,00 L) jistě nebyly spokojeny. Jako šesté šly na start jejich „kolegyně“ z Extraligy, družstvo Úherce (PS). Opět krásně provedený útok a čas 19,72 (19,68 P) nakonec stačil na první místo. Jako deváté se představili loňské vítězky soutěže, extraligové družstvo ze Lhotek (ZR) a čas 20,33 (19,12 P) znamenal konečné třetí místo. Čtvrté místo za čas 20,70 (20,33 L) si odvezli na Příbramsko ženy z Bezděkova pod Třemšínem. Páté se umístili hasičky z Velkého Meziřící (ZR) za čas 20,81 (20,31 L). Po doběhnutí posledního družstva žen, byl proveden nástup a vyhodnocení soutěže žen. Každé družstvo získalo věcnou cen. Cenu pro nejlepší proudařku získala Míša alias Šuta z Výčap za čas 19,00 vteřin. Ředitel Zámku Telč pan Norek pod dojmem z krásného závodu slíbil, že na příštím ročníku ženské soutěže se bude soutěžit o Putovní pohár věnovaný Zámkem Telč.

Když se telčské náměstí zahalilo do tmy, začala o půl deváté hlavní soutěž dne, noční soutěž mužů. Jako první šli na start zástupci pořádajícího SDH Nevcehle, mladší družstvo - Nevcehle B. Poslali si dopředu nejrychlejší vodu, ale na konci se proudařům příliš nedařilo a výsledný čas 18,82 (18,46 L) znamenal nakonec druhé místo. Jako pátí šli na start obhájit loňskou třetí příčku borci ze Žďáru (JH). Nenašroubovaný koš, znamenal konec všech nadějí. Jako sedmí se na start postavili trojnásobní a loňští vítězové soutěže v Telči Nevcehle A. Chyba na savicích, když si mašina přisála vzduch a čas 19,01 (18,85 P). Jako desátí se na start postavili hasiči v Vacenovic (HO), prostřik na proudu a čas 20,18 (18,76 P) stačil na celkové 14. místo. Tradiční startovní číslo 11 patřilo Petrovicím. Petrovice na minulých ročnících skončili v Telči 3x druzí a letos se jim konečně podařilo zvítězit. Výkon hodný mistrů a digitální displej zasvítil do noci čas 18,77 (18,30 P). Tento čas se zdál být mnoha družstvům překonatelný, tak asi proto všichni moc chtěli a nikomu se ho již překonat nepodařilo. Jako třináctí se o vítězství pokusili hasiči ze vzdáleného Radíkova (PR). Bohužel ani jim se útok v kombinované sestavě nepovedl a čas 20,25 (19,63 P) stačil na konečné 16. místo. Čtrnáctí startovali „sousedé“ ze Sedlejova, prostřik na jednom proudu je, stajně jako mnohé připravil o vítězství, protože levý proudař Milan Beneš si odvezl cenu pro nejlepšího proudaře za 18,13 vteřiny. Celkový čas 20,24 a patnácté místo. Jako třicátý se na start postavil letošní vítěz Extraligy Plumlov (PV) s proudaři z Dream Teamu ČR z Petrovické soutěže (22.8.04). Bohužel pravý proudař zůstal na základně a Plumlováci nedokončili. Čtyřicátí druzí se na start postavili Úherce (PS). Krásný útok ale bohužel Petrovickou časomíru nezastavil. Tlak vody utrhl od terče drát, proto se musel útok opakovat. Opakovaný pokus a čas 19,28 (18,60 L) znamenal celkové páté místo. Jako předposlední (63.) šli na start obhájit, nebo vylepšit loňské šesté místo nevyzpytatelní hasiči ze Stanoviště z okresu Brno, venkov. Na to, že se na start postavili po druhé hodině ranní, podali fantastický výkon a atakovali první příčky. Veliké zklamání, prostřik a čas 19,08 (18,58 P!) znamenal nevděčné čtvrté místo.

O půl třetí bylo provedeno vyhlášení výsledků. 85 centimetrů vysoký Putovní pohár věnovaný Krajem Vysočina a další krásné poháry zůstaly tentokrát na Vysočině. Věcné ceny byly připraveny a rozděleny pro 33 nejlepších družstev mužů. Speciální cena byla také připravena pro vítěze Extraligy, Plumlov.

Soutěží fantasticky provázel DJ Wallmark (Zdeněk) z Tábora a udělal z ní opravdovou show požárního sportu. Se svým kolegou řídili i videoprojekci soutěže. Pořadatelé, soutěžící, zástupci města a hlavně diváci se shodli na tom, že letošní pátý ročník soutěže byl zatím nejlepší. Byl bych rád, kdyby jste se, kdo na soutěži byl, k soutěži vyjádřili v diskusi, nebo v komentáři. Co je potřeba pro příští rok zlepšit, co komu chybělo, vadilo apod. Pokusíme se všechno napravit a příští VI. ročník soutěže bude jistě opět svátkem pro požární sport.

Kompletní výsledkovou listinu i s mezičasy si můžete stáhnout zde.